Inteligentny i tani dron dokładnie obejrzy budynek lub komin

Inteligentny i tani dron dokładnie obejrzy budynek lub komin

Spółka Sky Tronic podpisała list intencyjny z Pracownią Projektową BILAN z Wrocławia w zakresie opracowania, testowania i wprowadzenia na rynek autonomicznego drona inspekcyjnego do wykonywania pomiarów termowizyjnych wysokich obiektów budowlanych. ThermoCopter FLC dotrze do trudno dostępnych miejsc (np. dachów, kominów, sieci energetycznych) oraz pomoże szybko, taniej i bardziej precyzyjnie zlokalizować miejsca strat ciepła, awarii i wad konstrukcyjnych.

Inteligentny wielowirnikowiec zwiększy bezpieczeństwo i skróci czas przeprowadzenia analiz termicznych i technicznych wysokich budynków oraz ograniczy koszty związane np. z wynajęciem drogich helikopterów.

Wykonywanie pomiaru kamerą termowizyjną z ziemi jest utrudnione lub często niemożliwe ze względu na duże wysokości i niedostępność poszczególnych elementów obiektu budowlanego.

Zgodnie z warunkami listu intencyjnego, ThermoCopter FLC będzie testowany w rzeczywistych warunkach, wykonując usługi inspekcji termowizyjnych dla partnerów współpracujących z firmą BILAN m.in. firm budowlanych i właścicieli budynków. Spółka BILAN zadeklarowała współpracę przy przygotowywaniu raportów termowizyjnych tj. pełnej dokumentacji termicznej obiektu budowlanego dla klientów na podstawie przedstawionych przez spółkę Sky Tronic pomiarów termowizyjnych.

Naziemny system dokona scalenia wielu zdjęć z kamery termowizyjnej w całość i nałożenia na bryłę budynku w formie precyzyjnego modelu 3D, na którym zauważalne będą różnice temperatur wskazujące ubytki termiczne, nieszczelności, zawilgocenie, pęknięcia, wady konstrukcyjne, wadliwe połączenia elektryczne itp.

Firma BILAN zapewni promocję projektu wśród dotychczasowych klientów i będzie wspólnie ze spółką Sky Tronic prowadziła działania zmierzające do pozyskania klientów zainteresowanych usługami inspekcji termowizyjnych.

Zdj. archiwum  www.Bilan.pl

– Wspólnie ze spółką BILAN będziemy realizować projekt dronów inspekcyjnych, który może diametralnie zmienić sposób wykonywania inspekcji termowizyjnych  obiektów – mówi dr inż. Michał Lower, dyrektor ds. Rozwoju Produktów w firmie Sky Tronic.  – Współpraca z BILAN jest dla nas kluczowa, bowiem przybliża nas do celu, jakim jest komercjalizacja nowego autonomicznego systemu sterowania opartego o rozmyte regulatory stabilizacji lotu przeznaczonego dla branży budowlanej i deweloperskiej. 

 

Czas sztucznej inteligencji

W trybie lotów autonomicznych dron sam wystartuje, zaplanuje i wykona przelot po zaplanowanej trajektorii, a następnie wyląduje w zaplanowanym miejscu. Algorytmy sztucznej inteligencji bazujące na sieciach neuronowych pomogą w zapamiętywaniu tras przelotu i tworzeniu modeli przestrzennych 3D danego obiektu, tak aby dron mógł się orientować w nieznanym terenie. Dron inspekcyjny będzie zaopatrzony w innowacyjny system antykolizyjny wraz z zestawem specjalistycznych czujników – inercyjnych, ultradźwiękowych i laserowych, które pomogą w podejmowaniu decyzji m.in. inteligentnej nawigacji między przeszkodami na trasie lotu (np. drzewa, linie energetyczne, itp.) w czasie rzeczywistym i tworzeniu alternatywnych tras pozwalających dotrzeć do celu. Dron wykorzysta technikę SLAM (Simultaneous Localization and Mapping), czyli w czasie rzeczywistym precyzyjnie odwzoruje przestrzennie elementy w obrębie monitorowanego układu.

Specjaliści Sky Tronic chcieliby, aby nowe ThermoCoptery stały się standardowym wyposażeniem wielu firm deweloperskich w Polsce. Liczą, że we współpracy z użytkownikami udoskonalą system, wykorzystując ponad 25-letnie doświadczenie firmy BILAN w zakresie realizacji projektów termomodernizacji budynków, obiektów przemysłowych i inżynieryjnych oraz wymogów dotyczących prowadzenia pomiarów termowizyjnych obiektów budowlanych.

Zdj. archiwum www.SkyTronic.pl

– Pracujemy nad stworzeniem nowego rodzaju  drona inspekcyjnego, którego wykorzystanie stwarza przed branżą deweloperską niespotykane dotąd możliwości szybkiego i sprawnego nadzoru technicznego oraz diagnostyki termicznej obiektów – komentuje dr inż. Bogusław Szlachetko, dyrektor ds. Badań i Rozwoju Sky Tronic. – Nasz bezzałogowy statek powietrzny będzie wyjątkowy, dzięki pełnej autonomiczności, zdolności do orientacji w nieznanej przestrzeni z zaznaczonym jedynie obiektem zainteresowania oraz wysokiej precyzji pomiarów, sterowania i stabilizacji lotu. Nasze urządzenie na podstawie zebranych przez siebie informacji wyciąga wnioski i podejmuje decyzję o konkretnym działaniu w sposób całkowicie autonomiczny. Natomiast bezzałogowe statki powietrzne dotąd dostępne na rynku działają w sposób automatyczny, ale nie autonomiczny, jak nasz system.

Rozmyte regulatory stabilizacji

ThermoCopter FLC wyposażony będzie w inteligentny system sterowania i stabilizacji lotu dla bezzałogowych statków powietrznych, który działa w oparciu  o rozmyte regulatory stabilizacji lotu FLC (ang. Fuzzy Logic Controller)  i  steruje dronem w sposób analogiczny, jak to robi człowiek (ludzki mózg) w czasie wykonywania zadań. Dron inspekcyjny spółki Sky Tronic będzie miał w pełni autonomiczną nawigację, dużą stabilność lotu i precyzję pozycjonowania, a dzięki temu będzie mógł bezpiecznie wykonywać operacje i dokonywać dokładne pomiary w trudnych i zmieniających się warunkach klimatycznych i terenowych, w tym na dużych wysokościach.

– Biorąc pod uwagę wysoki poziom wiedzy merytorycznej i doświadczenie specjalistów ze spółki Sky Tronic z zakresu opracowania innowacyjnych rozwiązań w branży bezzałogowego lotnictwa, jestem przekonany, że współpraca z firmą Sky Tronic przyczyni się do wypracowania systemu, który będzie ściśle dostosowany do potrzeb i wymagań naszych klientów  – zauważa Paweł Bilka, właściciel Pracowni Projektowej BILAN.  – Liczymy, że dron inspekcyjny umożliwi szybszą, tańszą kontrolę dużych powierzchni, gdyż dostarczy spółkom budowlanym pełny raport dotyczący audytu energetycznego budynków. Bezzałogowce umożliwią ocenę jakości wykonania ociepleń budynków i innych instalacji elektrycznych, wskazując precyzyjnie miejsca wymagające uszczelnienia i wprowadzenia zmian w trakcie termomodernizacji budynków. Natomiast precyzyjny audyt termowizyjny umożliwi właścicielom budynkom znaczną oszczędność kosztów ogrzewania, gdy usterki i wady w ociepleniu zostaną wykryte wcześnie. 

Inspekcje przy użyciu specjalistycznego ThermoCoptera przyniosą wiele korzyści, przede wszystkim wyeliminują ryzyko narażenia zdrowia czy utraty życia ludzi podczas pracy na wysokościach oraz przyczynią się do usprawnienia pracy wielu specjalistów m.in inspektorów nadzoru budowlanego. Dzięki niewielkim rozmiarom i małej wadze (do 600 g) drony inspekcyjne będą mogły bezpiecznie monitorować miejsca trudno dostępne i niebezpieczne (np. wysokie budynki, całe powierzchnie dachowe i elewacji, sieci energetyczne, gazociągi, górskie kolejki linowe, mosty, wiatraki, kominy, turbiny). Bezzałogowy statek powietrzny będzie tak precyzyjny, dzięki temu że przeleci na niskim pułapie i w niewielkiej odległości od obiektu oraz z prędkością gwarantującą jego uchwycenie w dużej rozdzielczości. Ponadto dron inspekcyjny wraz z zainstalowanymi kamerami wizyjnymi i termowizyjnymi umożliwi pełny pomiar radiometryczny oraz przesył i podgląd obrazu na żywo.

 

Informacje o Sky Tronic
Sky Tronic Sp. z o.o. to innowacyjna firma technologiczna typu spin-off z branży bezzałogowego lotnictwa, zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem na rynek bezzałogowych statków powietrznych tzw. dronów, w oparciu o innowacyjną technologię sterowania lotem opartą na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu  FLC (ang. Fuzzy Logic Controller). Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego, poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytut Transferu Technologii (spółki celowej Politechniki Wrocławskiej).  Spółka działa w strukturze Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT). Więcej informacji na stronie: www.skytronic.com.pl

 

Informacje o Pracowni Projektowej BILAN
Pracownia projektowa BILAN zajmuje się zarówno projektowaniem i doradztwem w zakresie nowoczesnych systemów HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). Od 1992 roku Pracownia opracowała ponad 200 różnych projektów domów jednorodzinnych, budynków i instalacji przemysłowych, analizując stan istniejący przy pomocy m.in. pomiarów termowizyjnych – wskazując najsłabsze elementy tych systemów i dobierając indywidualne rozwiązania. Spółka wykonała wiele prestiżowych projektów, m.in.: projekt remontu Dworca PKP Wrocław Główny, z systemem wentylacji i chłodzenia, projekt basenu Orbita z pompami ciepła wodnymi i gazowymi oraz kolektorami słonecznymi, projekt nowego budynku Urzędu Miejskiego we Wrocławiu z systemami produkcji ciepła oraz chłodu oraz projekty modernizacji obiektów zabytkowych, takich  jak: Ratusz w Oławie, Akademia Rycerska w Legnicy, Muzeum Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Dom Zdrojowy i Teatr w Lądku Zdroju, Skarbiec Katedry Wrocławskiej, projekt systemu kogeneracyjnego wraz z termomodernizacją obiektu dla ośrodka „Radosna Nowina” w Piekarach itp. Więcej informacji na stronie: www.bilan.pl