Sky Tronic zwycięzcą konkursu New Economy Heroes 2017

Sky Tronic zwycięzcą konkursu New Economy Heroes 2017

Projekt firmy Sky Tronic, zapewniający precyzyjny, stabilny oraz bezpieczny lot bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP), zwyciężył w polskiej edycji konkursu New Economy Heroes 2017, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne start-upy  związane z Internetem Rzeczy. Spółka otrzymała nagrodę  w postaci sesji mentoringowej z Mortenem Lundem – duńskim  Aniołem Biznesu i współtwórcą Skype oraz kursu programowania Front-end na platformie CodersTrust Polska.

Zwycięzca konkursu – Sky Tronic – specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju, produkcji oraz wdrożeniu nowoczesnych bezzałogowych statków powietrznych UAV (ang. Unmanned Aerial Vehicles) przystosowanych do stabilnego lotu w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Wykorzystują one technologie bazujące na logice rozmytej FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), czyli zawierającej wartości pośrednie pomiędzy stanami fałszu i prawdy. Dzięki nowej technologii sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie bardziej precyzyjne i bezpieczne. Opracowane przez Sky Tronic  platformy latające dedykowane są służbom i organizacjom odpowiedzialnym za ochronę i ratowanie życia. Nowa technologia sterowania lotem FLC powinna też zainteresować służby mundurowe, m.in: policję, straż pożarną, straż leśną, straż graniczną, służby zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego oraz wojsko. Sprzyja temu fakt, iż system oparty o rozmyte algorytmy stabilizacji lotu będzie zwiększał bezpieczeństwo lotów, ponieważ będzie odporny na różnego rodzaju zakłócenia.

Konkurs to element szerszej inicjatywy New Economy Heroes, której ideą jest nagradzanie innowacyjnych start-upów i stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń pomiędzy dużymi firmami, inwestorami oraz przedsiębiorcami. W tej edycji konkursu brały udział start-upy wykorzystujące koncepcję Internet of Things (IoT). Zwycięzcę poznaliśmy w trakcie uroczystej gali, która odbyła się 15 marca w Business Link na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Do konkursu zgłaszane były  pomysły, urządzenia i technologie wykorzystujące Internet Rzeczy (IoT), obejmujące gromadzenie i przetwarzanie danych za pośrednictwem technologi sieci internetowej lub bezprzewodowej (Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee, Z-Ware czy sieci sensorowe).  Spośród wielu zgłoszonych firm,  jury konkursu składające się z ekspertów związanych z branżą nowych technologii oraz start-upami, wybrało do ścisłego finału trzy najbardziej innowacyjne i mające największy potencjał start-upy. W finałowej trójce znalazły się jeszcze: Bionik – start-up oferujący rozwiązania dotyczące identyfikacji produktu, weryfikacji własności intelektualnej i ochrony marki oraz Res Solution, zajmujący się tworzeniem inteligentnych rozwiązań do zarządzania energią elektryczną.

Zwycięzcą najbardziej innowacyjnego start-up’u 2017 roku została spółka Sky Tronic. Przedstawiciele spółki mieli możliwość odbycia spotkania mentoringowego z Maciejem Balsewiczem z funduszu venture capital bValue.vc. Tajniki rozwoju firmy, w trakcie specjalnej sesji, zdradzi im również Morten Lund, duński anioł biznesu i inwestor, który w ciągu ostatnich 15 lat stworzył oraz zainwestował w ponad 100 start-upów wykorzystujących zaawansowane technologie, w tym m.in. w Skype, CodersTrust, ZYB, Zecco.com, Polar Rose, AirHelp i LundXY oraz kursu programowania Front-end na platformie CodersTrust Polska.

Wyboru najlepszego start-upu spośród wielu zgłoszeń podjęli się najlepsi praktycy i doświadczeni przedsiębiorcy: Morten Lund, pomysłodawca i założyciel Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz CEO & Founder Business Link Poland – Dariusz Żuk, CEO & Managing Partner bValue.vc – Maciej Balsewicz, Grażyna Piotrowska-Oliwa – prezes zarządu Virgin Mobile Polska, dr Małgorzata Bonikowska – prezes ośrodka THINKTANK i Tomasz Kosik – General Manager, Poland, Baltics and Ukraine w firmie Emerson, wdrażającej IoT dla firm branży energetycznej. Jednym z prelegentów był światowej sławy inwestor – Morten Lund.

„New Economy Heroes uznawany jest za jeden z najważniejszych w Europie konkursów dla start-upów tworzących nowe technologie.  W konkursie New Economy Heroes 2017 chcemy nagrodzić nowatorskie start-upy, które mają realny wpływ na tworzenie nowej ekonomii i przyczyniają się do budowania silnej i innowacyjnej gospodarki. Realizacja innowacyjnych, często odważnych i przełomowych projektów stanowi wzór do naśladowania dla wielu młodych przedsiębiorców i zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie” – mówi Beata Jarosz z CodersTrust Polska. „Jest mi niezmiernie miło, że możemy przyczynić się do dalszego rozwoju ich przedsięwzięć. Wierzę, że sesje z Maciejem Balsewiczem z funduszu venture capital bValue.vc oraz Mortenem Lundem pomogą im jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła”.

Cieszymy się, że nasza nowa technologia sterowania lotem dla bezzałogowych statków powietrznych zdobyła uznanie członków jury prestiżowego konkursu New Economy Heroes. Nagroda stanowi potwierdzenie innowacyjności i globalnego potencjału komercyjnego technologii, która jest efektem naszych wieloletnich prac badawczo-rozwojowych i testów laboratoryjnych na Politechnice Wrocławskiej. Uzyskaliśmy dodatkową motywację do dalszych prac nad udoskonaleniem i komercjalizacją technologii w ramach spółki technologicznej typu spin-off. Spółka Sky Tronic jest przykładem na to, że w naszym kraju udaje się tworzyć potrzebne rozwiązania technologiczne w środowisku akademickim, które można wdrożyć na rynki międzynarodowe.” – komentuje Michał Lower, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów w spółce Sky Tronic.

Do partnerów i organizatorów polskiej edycji New Economy Heroes należą: Businesslink, CodersTrust Polska ThinkTank, Virgin Mobile, Emerson Process Management Sp. z o.o, Akdemia Leona Koźminśkiego, Bank City Handlowy.  Jednym z patronów medialnych jest Polska Press oraz  StartUp Magazine.

Pełna relacja pod linkiem: https://coderstrust.pl/final-new-economy-heroes-2017