Drony będą wspierać wrocławskich strażaków-ratowników

Drony będą wspierać wrocławskich strażaków-ratowników

Spółka Sky Tronic podpisała list intencyjny z Ochotniczą Strażą Pożarną Jednostką Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu (OSP JRS Wrocław) w zakresie opracowania, testowania i wdrożenia drona strażacko-ratowniczego (tzw. FireCopter FLC), który będzie wspierał strażaków w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych osób zaginionych w terenie i w gruzowiskach oraz w walce z pożarami, katastrofami budowalnymi, zagrożeniami ekologicznymi i innymi klęskami.

 

Sky Tronic drony dla strażaków | www.wroclaw.pl 

Będą szukać ludzi w gruzowiskach, pomogą w walce z pożarami, katastrofami budowlanymi i zagrożeniami ekologicznymi – firma Sky Tronic z Wrocławskiego Parku Technologicznego stworzy specjalistyczne drony dla wrocławskich strażaków.źródło: Politechnika Wrocławska, dr inż. Bogusław Szlachetko i dr inż. Michał Lower, Sky Tronic

Sky Tronic, spółka z Wrocławia specjalizująca się w nowych technologiach dla bezzałogowego lotnictwa, podpisała list intencyjny z Ochotniczą Strażą Pożarną Jednostką Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu (OSP JRS Wrocław). Chodzi o stworzenie specjalistycznego drona strażacko-ratowniczego (tzw. FireCopter FLC), który będzie pomagał w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych osób zaginionych w terenie i w gruzowiskach. Dron zostanie wykorzystany m.in. w walce z pożarami, katastrofami budowalnymi, zagrożeniami ekologicznymi. Urządzenie ma trafić na wyposażenie strażaków w 2018 r. Projekt zostanie dofinansowany z funduszy unijnych.

FireCopter FLC pomoże w poszukiwaniach zaginionych

Jak informują autorzy przedsięwzięcia najważniejszym elementem drona dla jednostki ratowniczej ochotniczej straży pożarnej we Wrocławiu będzie specjalny system obserwacji. Wyposażony będzie w kamerę wizyjną i kamerę termowizyjną z zoomem optycznym umożliwiającym podgląd, przybliżenie i przesyłanie informacji z miejsca zdarzenia w czasie rzeczywistym do naziemnej stacji dowodzenia akcją ratowniczą.

– Z pomocą drona będziemy mogli szybciej rozpocząć działania i precyzyjniej przeszukiwać znacznie większy obszar w krótszym czasie. Przeszukanie terenu o powierzchni 10 ha przez kilkuosobową ekipę naziemną, pieszo i bez psów, zajmuje średnio 2 godz., natomiast dron z powietrza może to wykonać w ciągu ok. 20-30 min. Obraz rejestrowany przez kamery i zdjęcia o dużej rozdzielczości będą stanowić ważny dowód w rozpoznawaniu sprawców pożarów, wybuchów itp. – mówi Marcin Kwaśniewski, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa.

Dron na trudne warunki

Autorzy projektu dodają, że system obserwacji termowizyjnej, który działa w podczerwieni umożliwi zlokalizowanie źródeł ciepła, w tym odnalezienie zaginionego na terenach otwartych np. łąkach, wysokich zaroślach. Będzie też wspomagał koordynację akcji poszukiwawczo-ratowniczych w dzień jak i w nocy na dużych obszarach. Dron dzięki wykorzystaniu nowej technologii, bardziej precyzyjnego sterowania i stabilizacji lotu, opartej na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), będzie prowadził obserwację w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych, m.in przy silnym wietrze, gęstym dymie i mgle.

– Dron zdolny będzie do wykonywania lotów w pełni autonomicznych, dzięki którym sam wystartuje, wykona przelot i wyląduje w zaplanowanym miejscu. Wierzymy, że nasz system idealnie sprawdzi się w codziennej pracy strażaków-ratowników OSP JRS Wrocław i stanie się standardowym wyposażeniem wszystkich jednostek straży pożarnej i służb ratowniczych w Polsce – mówi dr inż. Michał Lower, dyrektor ds. rozwoju produktów w firmie Sky Tronic.

Akcja ratownicza podczas katastrofy budowlanej w Świebodzicach z udziałem OSP JRS Wrocław, 8 kwietnia 2017r, fot. Łukasz Telus

Psy ratownicze z Wrocławia

Ochotnicza Straż Pożarna Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu jest pierwszą na Dolnym Śląsku i największą w Polsce jednostką wykorzystującą psy ratownicze certyfikowane przez Państwową Straż Pożarną do poszukiwań osób zaginionych w terenie (np. lasy, pola, łąki), w gruzowiskach i obiektach uszkodzonych w wyniku katastrof budowalnych. Psy ratownicze z Wrocławia (ZDJĘCIA). Jednostka liczy 36 członków, przeszkolonych m.in. z zakresu ratownictwa medycznego i wysokościowego, którzy szkolą 30 psów poświęcając swój czas i chęci aby pomagać innym. W 2017 r. OSP JRS Wrocław uczestniczyła w 15 działaniach ratowniczych, w tym 13 akcjach poszukiwawczych w terenie naturalnym i 2 akcjach związanych z przeszukaniem gruzowisk.

Sky Tronic z Wrocławia

Sky Tronic Sp. z o.o. to innowacyjna firma technologiczna typu spin-off z branży bezzałogowego lotnictwa, zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem na rynek bezzałogowych statków powietrznych tzw. dronów, w oparciu o innowacyjną technologię sterowania lotem opartą na rozmytych regulatorach stabilizacji lotu  FLC (ang. Fuzzy Logic Controller). Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego, poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytut Transferu Technologii (spółki celowej Politechniki Wrocławskiej). Spółka działa w strukturze Wrocławskiego Parku Technologicznego (WPT).

Źródło: http://www.wroclaw.pl/biznes/sky-tronic-drony-dla-strazakow