Sky Tronic nawiązał kontakt z doświadczonymi przedsiębiorcami w Izraelu

Sky Tronic nawiązał kontakt z doświadczonymi przedsiębiorcami w Izraelu

„Podczas wizyty studyjnej w Jerozolimie, będącej nagrodą w konkursie Start Jerusalem Competition nawiązałam kontakt i skorzystałam z porad doświadczonych przedsiębiorców z Izraela, którzy odnieśli sukces na rynku światowym.” Zapraszamy do zapoznania się z relacją z wyjazdu do Izraela i rozmową z Justyną Gudaszewską, która zaprezentowała w Izraelu start-up Sky Tronic  i radami dla polskich przedsiębiorczyń w portalu Wysokie Obcasy.

Rady dla kobiet, które chcą robić biznes? „Wierzcie w swoje siły, wyznaczcie cel i ciężko pracujcie”

Anna J. Dudek

Chcesz odnieść sukces w biznesie? Polska przedsiębiorczyni radzi, jak to osiągnąć

Chcesz odnieść sukces w biznesie? Polska przedsiębiorczyni radzi, jak to osiągnąć (123rf.com)

To fakt, że w branży start-upów, zwłaszcza IT, kobiet jest mało. Powód? – Tak jesteśmy wychowane. Pokutuje przekonanie, że kobieta to matka Polka, na której spoczywa odpowiedzialność za dzieci i bliskich, oraz stereotyp zawodu IT jako męskiej domeny – mówi Justyna Gudaszewska*.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

Pierwsze modele samolotów składała z bratem i tatą, bo o tym, żeby oderwać się od ziemi, marzyła od dzieciństwa. W szkole najbardziej interesowały ją matematyka i fizyka. Ta ostatnia, śmieje się po latach, głównie dlatego, że mogła testować wszystko, czego w domu nie można było dotknąć. Na studiach z zarządzania finansami i komercjalizacji badań naukowych odkryła, że jej powołanie to wspieranie naukowców w zarządzaniu firmą i wprowadzaniu nowych technologii opracowanych na uczelniach na rynek. Dziś robi to w zarządzie spółki Sky Tronic. A przy okazji wygrywa międzynarodowe konkursy. Ostatnio – Start Jerusalem Competition w Izraelu. Wszystko dzięki opracowanej przez Sky Tronic innowacyjnej technologii sterowania i stabilizacji lotu oraz autonomicznego lotu dla bezzałogowych statków powietrznych z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji. To drony, które mogą ratować życie.

Justyna Gudaszewska

Justyna Gudaszewska, archiwum prywatne

Właśnie wróciłaś z Jerozolimy, gdzie odbył się finał konkursu dla start-upów z całego świata. Wygrałaś polską edycję. Czego się nauczyłaś?

– Wizyta studyjna w Izraelu była dla mnie okazją do spotkań z potentatami technologicznymi jak Intel, Mobileye (producent autonomicznego sterowania samochodami) czy Orcam (okulary umożliwiające niewidomym czytanie książki), które posiadają swoje centra badawczo-rozwojowe w Jerozolimie.

Miałam też możliwość zwiedzenia inkubatorów przedsiębiorczości, parków technologicznych, innowacyjnych laboratoriów, akceleratorów i giełdy papierów wartościowych, które wchodzą w skład wiodącego ekosystemu na świecie dla rozwoju młodych spółek technologicznych w Jerozolimie i Tel Awiwie

Miałaś okazję zrobić „pitch”, czyli zaprezentować swoją firmę?

– Tak, przedstawiłam Sky Tronic podczas prezentacji skierowanej do funduszy venture capital z Izraela oraz uczestniczyłam w warsztatach mentoringowych dotyczących autoprezentacji, innowacyjnego myślenia i kryteriów inwestycyjnych stawianych przez inwestorów. Skorzystałam też z porad doświadczonych przedsiębiorców z Izraela, którzy odnieśli sukces na rynku światowym.

Justyna Gudaszewska z przedsiębiorcami biorącymi udział w konkursie

Justyna Gudaszewska z przedsiębiorcami biorącymi udział w konkursie, archiwum prywatne

Uczestniczyłam też w spotkaniu z Saulem Singerem, autorem książki na temat cudu gospodarczego Izraela „Startup Nation”, ministrem innowacji i spraw zagranicznych, podczas których przedstawiono wyjątkowe możliwości rozwoju start-upów w Izraelu ze względu na ulgi podatkowe i granty rządowe na badania naukowe dla młodych spółek i wspieranie przedsiębiorczości wśród studentów i naukowców, na które rząd przeznacza średnio 4,5 proc. PKB (3 razy więcej niż w Polsce). Przeżyłam też przygodę podczas zwiedzania Ziemi  Świętej, Morza Martwego i Masady oraz poznałam kulturę i historię Izraela, świętując tradycyjny szabat.

Jak doszło do tego, że założyłaś Sky Tronic?

– Nowa technologia sterowania i stabilizacji lotu dronami, wykorzystująca elementy sztucznej inteligencji, logiki rozmytej FLC (ang. Fuzzy Logic Controller), powstała na bazie ponad 10-letnich doświadczeń naukowców Politechniki Wrocławskiej z wydziału Elektroniki, dr. inż. Michała Lowera oraz dr. inż. Bogusława Szlachetki. Rezultaty tych badań były przedstawiane na międzynarodowych konferencjach  i publikowane w czasopismach i artykułach naukowych. Prace nad rozwojem technologii zostały zintensyfikowane, gdy podczas konkursu dronowego IMAV 2015 w Aachen dron innej drużyny podczas symulowanej akcji gaśniczej nie poradził sobie z zadaniem (przenoszenie butelki z wodą) i spadł na ziemię.

Wasze nie spadają?

– Nasza technologia FLC ze względu na dostosowanie do zmiennych warunków i korygowanie odchyleń w czasie rzeczywistym umożliwia bardziej precyzyjny, stabilny i autonomiczny lot w trudnych warunkach atmosferycznych w górach, jak silny wiatr i przenoszenie ładunków, gdzie nie radzą sobie tradycyjne helikoptery.

Wspólnie z tatą, Tadeuszem Gudaszewskim, dostrzegliśmy liczne sukcesy Koła Naukowego JEDI na Politechnice Wrocławskiej pod patronatem dr. inż. Bogusława Szlachetki w konkursach dronowych polegających na przeprowadzeniu symulowanych akcji gaśniczych, poszukiwawczych, ratowniczych na pustyni, platformach wiertniczych na morzu. Jako przedstawiciele biznesu, posiadający doświadczenie w zakresie zarządzania firmą, finansami, marketingu, public relations, księgowości i sprzedaży zaproponowaliśmy pomoc w założeniu, prowadzeniu, rozwoju i pozyskaniu finansowania dla spółki Sky Tronic.

Jakie jest zastosowanie waszych dronów?

– Naszym celem jest udoskonalenie i komercjalizacja nowej technologii sterowania i stabilizacji lotu w bezzałogowych statkach powietrznych do zastosowań w służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne i ratowanie życia m.in. policji, straży pożarnej, służbach ratownictwa górskiego i wodnego oraz służbach inspekcji budowlanych, aby technologia służyła społeczeństwu i nie zaginęła w szufladach na uczelni.

Nowe technologie i start upy to dość hermetyczne środowisko, w dużej mierze zdominowane przez mężczyzn. Miałaś jakieś problemy z przebiciem się?

– Badanie Women in Business 2017 realizowane przez Millward Brown dla Grant Thornton International wykazało, że w Polsce tylko ok. 8 proc. stanowisk w zarządzie i dyrektora zarządzającego jest sprawowane przez Polki.

Justyna Gudaszewska w Izraelu

Justyna Gudaszewska w Izraelu, archiwum prywatne

Zapewne głównie ze względu na naszą kulturę, w której jesteśmy wychowywane, że kobieta to matka Polka, na której spoczywa odpowiedzialność za dzieci i bliskich, oraz stereotypu zawodu IT jako męskiej domeny

To się zmienia?

– Ten trend ulega zmianie ze względu na feminizację społeczeństwa i takie inicjatywy jak Kongres Kobiet, gdzie miałam okazję zaprezentować spółkę Sky Tronic podczas półfinału konkursu Start Jerusalem Competition, skierowanego do kobiet przedsiębiorczyń, a także program akceleracyjny Biznes w Kobiecych Rękach.

Z psychologicznego punktu widzenia kobiety są predysponowane do prowadzenia biznesu ze względu na większą skłonność do współpracy niż rywalizacji w porównaniu z mężczyznami

Ja nie musiałam walczyć ze stereotypem płci, ponieważ w branży nowych technologii nie liczy się wiek, płeć i wykształcenie, tylko kreatywność, ciężka praca, innowacyjne rozwiązania i stworzenie produktu, który odpowiada na realne potrzeby klientów.

Miałaś momenty zwątpienia, kiedy chciałaś się zająć czymś innym?

– Życie przedsiębiorcy w spółce start-up w Polsce nie jest proste ze względu na zjawisko luki kapitałowej, czyli trudności w pozyskaniu finansowania prac badawczo-rozwojowych na początkowym etapie działalności zarówno od inwestorów i z kredytu bankowego, tym samym finansowanie prac nad prototypem systemu sterowania i stabilizacji lotu z własnych środków (tzw. 3F – Family, Friends, Fools – Rodzina, Przyjaciele i Entuzjaści). Przez pierwszy rok działalności spółki członkowie zespołu inwestowali w rozwój spółki i nie pobierali wynagrodzeń.

Poza tym praca polega na ciągłym poszukiwaniu nowych możliwości kontaktów biznesowych, klientów i inwestorów podczas konferencji, spotkań networkingowych i  konkursów dla start-upów, aplikowaniu do programów akceleracyjnych, co jest związane z podróżowaniem po całej Polsce.

Pomimo tych trudności nasza technologia sterowania i stabilizacji lotu dronów znalazła zainteresowanie odbiorców, w tej chwili osiągamy pierwsze przychody z tytułu testowania i wdrażania systemu sterowania do stabilizacji lotu latających skuterów Hoverbike

Ponadto praca nad stworzeniem bezzałogowych statków powietrznych, (dostosowanych do potrzeb Górskiego Ratowniczego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach, Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu i  Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach) jest dla nas dodatkowo motywująca ze względu na aspekt społeczny  sprawniejszego koordynowania misji poszukiwawczych, ratowniczych, gaśniczych w terenach zalesionych, w górach i pod gruzowiskami oraz szybszego ratowania ludzkich istnień.

Masz jakieś rady dla kobiet, które chciałyby spróbować swoich sił w start-upach?

– Przeprowadźcie dokładną analizę rynku, konkurencji, potrzeb waszych klientów oraz zastanówcie się tym, co was wyróżnia na tle konkurencji. Pamiętajcie o stworzeniu silnego, interdyscyplinarnego zespołu, i przede wszystkim: wierzcie we własne siły, możliwości i pomysł biznesowy!

Co jeszcze?

– Ciężko pracujcie nad produktem, wyznaczcie sobie cel i dążcie konsekwentnie determinacją do jego realizacji pomimo problemów na początkowym etapie działalności, takich jak trudności w pozyskaniu pierwszego finansowania i praca bez wynagrodzenia lub mniejsze zarobki na początkowym etapie działalności na rzecz dużych zysków w przyszłości.

Networking?

– Tak! Szukajcie możliwości kontaktów biznesowych i pierwszych klientów, bezpośrednio zachęcając ich do przetestowania produktu, uczestniczcie w konferencjach, spotkaniach networkingowych, konkursach dla start-upów, które podniosą wiarygodność waszej firmy, aplikujcie do programów akceleracyjnych i o dofinansowanie z funduszy unijnych. Trzymam za was kciuki, może to wy za rok pojedziecie na wizytę studyjną do Izraela i przeżyjecie przygodę swojego życia?

*Justyna Gudaszewska – polska przedsiębiorczyni, założycielka spółki Sky Tronic, absolwentka Master Studies in Finance na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i studiów podyplomowych z zakresu komercjalizacji badań naukowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W przeszłości – analityk finansowy w Credit Suisse, międzynarodowym banku inwestycyjnym, i dyrektor w Crescendo Communications, LLC, agencji public relations i relacji inwestorskich z siedzibą w Nowym Jorku

Źródło: Wysokie Obcasy, http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,115167,22657971,rady-dla-kobiet-ktore-chca-robic-biznes-wierzcie-w-swoje.html